Admin Columns - en to fr_FR translation catalogue (195 entries)

en: Advanced Custom Fields
fr_FR: Personnalisation avancée de champ

en: Thumbnail
fr_FR: Vignette

en: Medium
fr_FR: Moyen

en: Full
fr_FR: Pleine taille

en: Date Format
fr_FR: Format de date

en: This will determine how the date will be displayed.
fr_FR: Ceci déterminera l'affichage de la date.

en: Example:
fr_FR: Exemple :

en: Leave empty for WordPress date format, change your <a href="%s">default date format here</a>.
fr_FR: Laisser vide pour utiliser le format spécifié par WordPress, modifier votre <a href="%s">votre format de date par défaut ici</a>.

en: Documentation on date and time formatting.
fr_FR: Documentation sur le formatage de la date et du temps.

en: Excerpt length
fr_FR: Longueur de l'extrait

en: Number of words
fr_FR: Nombre de mots

en: Preview size
fr_FR: Taille de prévisualisation

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: width
fr_FR: largeur

en: height
fr_FR: hauteur

en: Before
fr_FR: Avant

en: This text will appear before the custom field value.
fr_FR: Ce texte apparaîtra avant la valeur du champ personnalisé.

en: After
fr_FR: Après

en: This text will appear after the custom field value.
fr_FR: Ce texte apparaîtra après la valeur du champ personnalisé.

en: Display Name
fr_FR: Afficher nom

en: First Name
fr_FR: Nom

en: Last Name
fr_FR: Prénom

en: Nickname
fr_FR: Surnom

en: User Login
fr_FR: Nom d'utilisateur

en: User Email
fr_FR: E-mail

en: User ID
fr_FR: ID utilisateur

en: First and Last Name
fr_FR: Nom et prénom

en: This is the format of the author name.
fr_FR: Ceci est le format du nom de l'auteur

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Remove
fr_FR: Retirer

en: Choose a column type.
fr_FR: Choisissez le type de colonne.

en: Label
fr_FR: Libellé

en: This is the name which will appear as the column header.
fr_FR: Ceci est le nom qui apparaitra comme l'entête de colonne.

en: Width
fr_FR: Largeur

en: default
fr_FR: Par défaut

en: ACF Field
fr_FR: Champ ACF

en: Find out more
fr_FR: En savoir plus

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Author email
fr_FR: Courriel de l'auteur

en: Author IP
fr_FR: IP de l'auteur

en: Author url
fr_FR: URL de l'auteur

en: Author
fr_FR: Auteur

en: Submitted on <a href="%1$s">%2$s at %3$s</a>
fr_FR: Soumis le<a href="%1$s">%2$s à %3$s</a>

en: Excerpt
fr_FR: Extrait

en: In Reply To
fr_FR: En réponse à

en: Word count
fr_FR: Nombre de mots

en: Custom Field
fr_FR: Champ personnalisé

en: Default
fr_FR: Par défaut

en: Checkmark (true/false)
fr_FR: Cocher (vrai/faux)

en: Color
fr_FR: Couleur

en: Counter
fr_FR: Compteur

en: Media Library
fr_FR: Bibliothèque des médias

en: Multiple Values
fr_FR: Valeurs multiples

en: Numeric
fr_FR: Numérique

en: Post Title (Post ID's)
fr_FR: Titre du post (Post ID)

en: Username (User ID's)
fr_FR: Nom d'utilisateur (ID d'utilisateur)

en: Select your custom field.
fr_FR: Sélectionnez votre champ personnalisé.

en: No custom fields available.
fr_FR: Aucun champ personnalisé disponible.

en: Field Type
fr_FR: Type de champ

en: This will determine how the value will be displayed.
fr_FR: Ceci va déterminer la manière dont la valeur sera affichée.

en: Length
fr_FR: Longueur

en: Owner
fr_FR: Propriétaire

en: Target
fr_FR: Cible

en: Alt
fr_FR: Texte alternatif

en: Available Sizes
fr_FR: Tailles disponibles

en: full size
fr_FR: Taille réelle

en: Caption
fr_FR: Légende

en: EXIF data
fr_FR: Données EXIF

en: Aperture
fr_FR: Ouverture

en: Credit
fr_FR: Crédit

en: Camera
fr_FR: Appareil photo

en: Timestamp
fr_FR: Horodateur

en: Focal Length
fr_FR: Distance focale

en: Shutter Speed
fr_FR: Vitesse d'obturation

en: Title
fr_FR: Titre

en: File name
fr_FR: Nom du fichier

en: File size
fr_FR: Taille du fichier

en: Full path
fr_FR: Chemin d'accès complet

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Mime type
fr_FR: Type Mime

en: No. of Attachments
fr_FR: Nombre de pièces jointes

en: Display Author As
fr_FR: Afficher l'auteur comme

en: Before More Tag
fr_FR: Avant plus de balise

en: Comment count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: Pending
fr_FR: En attente

en: Spam
fr_FR: Indésirable

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: Comment status
fr_FR: Status de commentaire

en: Select which comment status you like to display.
fr_FR: Sélectionnez quel commentaire voulez-vous afficher.

en: Featured Image
fr_FR: Image à la Une

en: Post Format
fr_FR: Format de post

en: Last modified
fr_FR: Dernière modification

en: Page Order
fr_FR: Ordre de page

en: Page Template
fr_FR: Modèle de page

en: Permalink
fr_FR: Permalien

en: Ping status
fr_FR: Status du ping

en: Roles
fr_FR: Rôles

en: Published
fr_FR: Publié

en: Draft
fr_FR: Brouillon

en: Scheduled
fr_FR: Planifié

en: Private
fr_FR: Privé

en: Pending Review
fr_FR: Avis en attente

en: Auto Draft
fr_FR: Projet automatique

en: Sticky
fr_FR: Attaché

en: Comment Count
fr_FR: Nombre de commentaires

en: First name
fr_FR: Prénom

en: Last name
fr_FR: Nom

en: Post Count
fr_FR: Nombre d'article

en: Post Type
fr_FR: Type d'article

en: Registered
fr_FR: Inscrit

en: Url
fr_FR: URL

en: Add-on successfully activated.
fr_FR: Module correctement activé.

en: Add-on successfully deactivated.
fr_FR: Module correctement désactivé.

en: Admin Columns Settings
fr_FR: Réglages Admin Columns

en: Default settings succesfully restored.
fr_FR: Les paramètres par défaut ont été restaurés avec succès.

en: Overview
fr_FR: Résumé

en: This plugin is for adding and removing additional columns to the administration screens for post(types), pages, media library, comments, links and users. Change the column's label and reorder them.
fr_FR: Cette extension permet l'ajout et la suppression de colonnes additionnelles dans les écrans d'administration pour les articles (types), pages, librairie des médias, commentaires, liens et usagers. Modifier le libellé des colonnes et réarranger leur ordre à votre guise.

en: Basics
fr_FR: Basiques

en: Change order
fr_FR: Modifier l'ordre

en: By dragging the columns you can change the order which they will appear in.
fr_FR: En déplaçant les colonnes vous modifierez ainsi l'ordre dans lequel ils apparaissent.

en: Change label
fr_FR: Modifier le label

en: Change column width
fr_FR: Modifier la largeur de colonne

en: 'Custom Field' column
fr_FR: Colonne 'Champ personnalisé'

en: Value: This will show the first 20 words of the Post content.
fr_FR: Utile : Ceci affiche les 20 premiers mots de l'article.

en: Value: should be an array. This will flatten any ( multi dimensional ) array.
fr_FR: Utile : Ce devrait être un tableau. Ce sera n'importe quel tableau (multidimensionnel) flottant.

en: Post Titles
fr_FR: Titre de l'article

en: Usernames
fr_FR: Noms d'utilisateurs

en: Checkmark
fr_FR: Cocher

en: Value: should be a 1 (one) or 0 (zero).
fr_FR: Utile : Peut être la valeur un (1) ou zéro (0).

en: Value: hex value color, such as #808080.
fr_FR: Utile : code couleur en hexadécimal, comme #808080.

en: Welcome to Admin Columns
fr_FR: Bienvenue dans Admin Columns

en: Thank you for updating to the latest version!
fr_FR: Merci d'avoir mis à jour vers la dernière version!

en: What’s New
fr_FR: Quoi de neuf

en: Changelog
fr_FR: Modifications

en: Database Changes
fr_FR: Changements dans la base de données

en: The database has been changed between versions 1 and 2. But we made sure you can still roll back to version 1x without any issues.
fr_FR: La base de données à été modifiée entre les versions 1 et 2. Mais nous sommes sûr que vous pouvez retourner à la version 1x sans aucun problème.

en: Make sure you backup your database and then click
fr_FR: Assurez-vous de sauvegarder votre base de données et cliquez

en: Upgrade Database
fr_FR: Mettre à jour la base de données

en: Potential Issues
fr_FR: Problèmes potentiels

en: Migrating from v1 to v2
fr_FR: Migration de la v1 à la v2

en: guide to view the full list of changes.
fr_FR: guide pour voir la liste complète des modifications.

en: of this plugin.
fr_FR: de ce plugin.

en: Changelog for
fr_FR: Nouveautés pour

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: Start using Admin Columns
fr_FR: Commencer à utiliser Admin Columns

en: General Settings
fr_FR: Réglages généraux

en: Customize your Admin Columns settings.
fr_FR: Personnalisez vos réglages Admin Columns.

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: Restore Settings
fr_FR: Rétablir les réglages

en: This will delete all column settings and restore the default settings.
fr_FR: Cette opération va supprimer tous les paramètres de colonnes et restaure tous les paramètres par défaut.

en: Restore default settings
fr_FR: Restaurer les paramètres par défaut

en: Warning! ALL saved admin columns data will be deleted. This cannot be undone. \'OK\' to delete, \'Cancel\' to stop
fr_FR: Attention! Tous les données des colonnes d'administration seront supprimées. Cela n'est pas irréversible. \'OK\'  supprimer, \'Annuler\' arrêter

en: Posttypes
fr_FR: Type d'article

en: Others
fr_FR: Autres

en: Taxonomies
fr_FR: Taxonomie

en: Settings
fr_FR: Réglages

en: Add-ons
fr_FR: Modules

en: Store settings
fr_FR: Enregistrer les réglages

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: columns
fr_FR: colonnes

en: Add Sorting
fr_FR: Ajouter le tri

en: Add Filtering
fr_FR: Ajouter le filtrage

en: Add Import/Export
fr_FR: Ajouter l'import/export

en: Add Direct Editing
fr_FR: Ajouter la modification directe

en: Support
fr_FR: Aide

en: Drag and drop to reorder
fr_FR: Vous pouvez modifier l'ordre.

en: Add Column
fr_FR: Ajouter une colonne.

en: Active
fr_FR: Actif

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: Installed
fr_FR: Installé

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Download & Install
fr_FR: Télécharger & Installer

en: Get this add-on
fr_FR: Obtenir ce module

en: settings succesfully restored.
fr_FR: les paramètres ont été restaurés avec succès.

en: No columns settings available.
fr_FR: Aucun paramètre de colonne disponible.

en: You are trying to store the same settings for %s.
fr_FR: Vous essayez de conserver les mêmes paramètres pour %s.

en: View
fr_FR: Voir

en: Comments
fr_FR: Commentaires

en: Links
fr_FR: Liens

en: Users
fr_FR: Utilisateurs

en: Upgrade
fr_FR: Mettre à jour

en: requires a database upgrade
fr_FR: nécessite une mise à jour de la base de données

en: why?
fr_FR: pourquoi?

en: Please
fr_FR: Veuillez

en: backup your database
fr_FR: sauvegarder votre base de données

en: then click
fr_FR: puis cliquer

en: Migrating Column Settings
fr_FR: Migration des paramètres de colonne

en: No Upgrade Required
fr_FR: Aucune mise à jour n'est nécessaire.

en: Return to welcome screen.
fr_FR: Retour à l'écran d'accueil.

en: Upgrade Complete!
fr_FR: Mise à jour terminée!

en: Return to settings.
fr_FR: Retour aux réglages.

en: Error
fr_FR: Erreur

en: Sorry. Something went wrong during the upgrade process. Please report this on the support forum.
fr_FR: Désoler. Quelque chose ne c'est pas bien déroulé durant la mise à jour. Veuillez reporter cela au support du forum.

en: Edit columns
fr_FR: Éditer les colonnes
